Zobacz tematy bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Teraz jest piątek, 6 gru 2019, 18:22

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Kącik mola książkowego :) 
Autor Wiadomość

Post Kącik mola książkowego :)
Zakładam ten temat z myślą o dzieleniu się opiniami o przeczytanych książkach, ale np. bez streszczania szokującego zakończenia :).
Odnoszę wrażenie, że spora część forumowiczów lubi czytać i ma podobną wrażliwość, więc może będzie to okazją do wzbogacenia swoich biblioteczek o kilka ciekawych pozycji. Kupując ostatnio książki mogłam zdać się tylko na oficjalne opinie recenzentów lub przypadkowe opinie, równie przypadkowych internautów. Być może tym tematem ułatwimy sobie takie wybory?
Zacznę od ostatnio pochłoniętych:
1) "Pozwól, że Ci opowiem...
Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć" Jorge Bucay

Pobudzająca myślenie, ciekawie napisana, jako poszczególne dni terapii przykładowego bohatera. Moża czytać sobie po jednej bajce na dobranoc :) Nie do końca się zgadzam z nazwą "bajki", to bardziej jak przypowieści.
2) "Polowanie na Perpetuę" Ewa Stec

Nie dla tych, którzy czytają tylko w celu rozwoju osobistego :). Książka śmieszna, z aspiracjami do kryminału, ale bardziej jak czarna komedia. Czyta się ją jednym tchem, na okładce jest napisane, że autorka czyta i pisze tylko opowieści ze szczęśliwymi zakończeniami, więc chyba nie zdradzę zbyt wiele wspominając o tym. Komedia pomyłek i absurdu z wątkiem romantycznym, bardzo fajnie się czyta, nie dołuje!!!
3) "Władca Barcelony" Llorens Chufo

Klimatem i emocjami przypomina sztandarowe hiszpańskie powieści. Nie dla tych, którzy nie lubią jak setkami stron dzielą ludzi nieszczęścia i ciągłe kłody pod nogi bez specjalnej nadziei na szczęśliwe zakończenie. Nie dotrwałam do końca. Erotyczne, jednostronne fantazje (a potem już nie tylko fantazje) ojczyma dotyczące pasierbicy sprawiły, że po książkę zaczęłam sięgać ze stresem i dalsze czytanie groziło koszmarami nocnymi (lubię czytać przed snem). Odłożyłam na dalszą półkę. Jeśli kogoś kręci czytanie dobrze napisanej książki o cudzym cierpieniu emocjonalnym i fizycznym to nie mógł trafić lepiej ;).

piątek, 24 cze 2011, 23:26

Post Re: Kącik mola książkowego :)
Super Pomysł i Kącik :)

też chętnie odrywam się od "obowiązkowych" tomisk i lektur uzupełniających związanych ze studiami...i też zwłaszcza wieczorkiem przed snem. I zwykle mam kilka pozycji do wyboru w zależności od nastroju.

Aktualnie na stoliku nocnym mam:

1) "Romans Wszechczasów" - Joanny Chmielewskiej. Ot zabawny, 'lekki' kryminał skutecznie pozwalający oderwać się od wrażeń mijającego dnia. Przy tak wartkiej i skomplikowanej akcji, realne życie wydaje się bardziej przewidywalne i mniej skomplikowane.

2) "P.S. I love you" - Cecelia Ahern - sięgnęłam po nią, bo, po pierwsze spodobał mi się film, a wg mnie książki zwykle bywają lepsze. Po drugie to przyjemny sposób na rozwijanie zasobów słówek angielskich, tym bardziej, że jest napisana przystępną angielszczyzną.

3) "Stambuł. Wspomnienia i miasto" Orhan Pamuk - nudy... Może przy końcówce się rozkręci. Nabyłam ją, ze względu na plany podróży po Turcji, uwieńczonej spacerem nad Bosforem, ale może trzeba było najpierw samemu poczuć atmosferę tureckiego bazaru, by mieć układ odniesienia.

4) "Sto lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza. W ostatnim czasie najlepsze co mi wpadło w ręce. Nie pamiętam, by była na liście lektur w szkole średniej, szkoda, aczkolwiek nigdy nie jest za późno na nadrabianie braków. Historia 6-pokoleniowej rodziny, przeplatana fikcją i rzeczywistością, samotnością,historią Kolumbii, tabu kazirodztwa...Zadziwia bogactwem świata, zdarzeń, postaci i ich osobowości. Magicznie wciągająca. :heart:

sobota, 25 cze 2011, 17:00

Czytałam już dosyć dawno "Sto lat samotności", bardzo trafnie to ujęłaś: "magicznie wciągające"... Właśnie takie miałam wrażenie po przeczytaniu, tylko nie potrafiłam znaleźć określenia na to odczucie :). Niby nic takiego konkretnego nie mogłabym powiedzieć, by zachęcić do przeczytania tej książki (tak zupełnie subiektywnie, bo oficjalne recenzje książki to same "ochy" i "achy"), po latach pamiętam z treści tyle, że każdy z każdym w każdym wieku, nawet zastanawiałam się ile najstarsza bohaterka ma lat licząc przewijające się pokolenia kochanków ;). Jest jednak w tej książce właśnie coś "magicznie wciągającego" i właśnie dlatego warto było ją przeczytać.
"Ps.I love you" - fajny pomysł, żebym nie zapomniała angielskiego ... od dziś na liście "do przeczytania" :)

sobota, 25 cze 2011, 19:44

właśnie, trudno określić co tak naprawdę pociąga ... treść, forma, a może nasze jakieś nieświadome projekcje i pragnienia ;) są książki, których sens odkrywa się z czasem i dojrzewaniem osobowości... może kiedyś nam się uda poznawczo (nie tylko emocjonalnie) dookreslić nasze odczucia.

Ps. A propos uczuć, to uwielbiam to "poszukiwawczo - księgarniane". Nie ważne czy to moja ulubiona kameralna ze znaną od lat tą samą sprzedawczynią, Empik, nowo odkryta, czy stoisko na targu z pozycjami od złotówki... zapach, faktura, kolor stron książki... kiedy nie mogę się zdecydować, którą kupić, decyduje dosłownie na "węch" ;)

Książki to taki moje uzależnienie, często się zdarza, że wychodzę po spodnie a wracam z książką, albo namawiam mojego TŻ, by kupił mi jedną, i będzie już prezent na różne okazje. Ostatnio stwierdził, że tych imieninowych jest już zapas na kilka lat ;)

sobota, 25 cze 2011, 22:51

ja mam chwilowo zjazd nastroju, więc wypisze swoje książki "poprawiacze humoru" - liczę na to, że ktoś dopisze coś do listy :):
- "Czyste radości mojego życia" - autorem jest Czech, chyba Jan Smid, ale nie mam pamięci do nazwisk, więc nie gwarantuje. O komiwojażerze, który podróżuje po Stanach Zjednoczonych z lwicą. Mądre, momentami wzruszające, momentami śmieszne,ale przede wszystkim aż promieniuje ciepłem i pogodą.
- Bohumil Hrabal "Postrzyżyny" - dwudzieste lata XX wieku, młode małżeństwo mieszka w browarze w małym miasteczku w Czechach. Sielanka, trochę odrealniona i bardzo pełna życia (głównie za sprawą postaci głównej bohaterki)
- "Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu", autora nie pamiętam. Krótkie, jednostronnicowe opowiadania- przypowiastki, akurat do przeczytania na dobranoc. Może momentami troszkę naiwne ale urocze.
- Maria Dąbrowska "Lato leśnych ludzi" - trochę za sprawą sentymentu z dzieciństwa, ale czytam co roku na wiosnę i potem strasznie tęsknię "do przyrody". Ale wystarczy urywek ze środka żebym oderwała się od rzeczywistości.
W tym momencie nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Kto coś dopisze?

sobota, 25 cze 2011, 23:19

mój rozweselacz: "Niecodziennik" X Twardowskiego.

sobota, 25 cze 2011, 23:58

Właśnie skończyłam czytać kolejną z książek Marqueza, mianowicie: "Rzecz o mych smutnych dziwkach". Tytuł ocenzurowano, dlatego taki ugrzeczniony. W posłowiu sugeruje się, że trzeba mieć trochę odwagi, by po nią sięgnąć. Fakt, dwa razy podchodziłam do księgarnianej półki :)

Jakkolwiek, by się nie sugerować tytułem, opowieść jest o spełnionej, przez niespełnienie miłości, o późnym uczuciu i dużej różnicy wieku. O trosce, cieple, opiekuńczości pierwszej prawdziwej miłości przeżywanej po 90.

Krótko i na temat o nadzwyczajnej miłości :) eterycznym językiem...jak przystało na Marqueza - wciągająco-fascynujące. :D

piątek, 1 lip 2011, 09:49

"Sto dni po ślubie" Emily Griffin. Amerykańska historia o tym jak, szczęśliwa mężatka spotyka swoją dawną (?) miłość... Zakończenie raczej tendencyjne jak na amerykańską produkcję przystało, ale całość czyta się bardzo przyjemnie :) Idealna po sensacyjno-horrorowej sesji egzaminacyjnej :0

wtorek, 5 lip 2011, 10:56

1) "Dom duchów" Isabel Allende
Urzekająca opowieść. Energetycznie niepokojąca w pozytywnym znaczeniu. Dzieje rodziny na tle wydarzeń historycznych przedstawione w hipnotyzujący sposób. Po kilku stronach zorientowałam się, że oglądałam film ("Dom dusz") i od tej pory Ferula z mojej wyobraźni miała twarz Glenn Close, na czym (wyjątkowo) przyjemność z czytania wcale nie straciła, gdyż w filmie nie "zabito" postaci beznadziejnymi kreacjami aktorskimi. Jest to jedna z niewielu książek, które bez wątpliwości kupowałam na prezenty. Film tez godny polecenia, chociaż książka daje powody do dłuższego i głębszego delektowania się treścią.

2) "Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafon
Ostatnio bardzo popularna, więc nie wiem czy jest jeszcze ktoś, kto lubi czytać, a po nią nie sięgnął. Mimo obecności na liście "top", jej urok nie opiera się wyłącznie na działaniach marketingowych, czego się obawiałam. Książka należy do tego typu, który nie pozwala spokojnie zasnąć, a jednocześnie elektryzuje. Wręcz połykana z ciekawości. Próba streszczenia jej to bezowocny zabieg, jak robienie zdjęcia przepaści w górach. W moim odczuciu jest wybitnie wciągająca, chociaż nie należy do rodzaju, który po ostatniej stronie zamyka się z uśmiechem. Zdecydowanie warta przeczytania.

wtorek, 5 lip 2011, 15:05

Moje ulubione książki:

1. "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa- po prostu UWIELBIAM tą książkę- za humor, niebanalność i za to, że dla mnie jest po prostu niezwykła i jedyna w swoim rodzaju, a mało tego pojawia się tam pewien przezabawny kot a to dodatkowy plus:)

2. "Lesio" Joanny Chmielewskiej - płakałam ze śmiechu nad tym opisem przygód fajtłapowatego architekta planującego mord na kadrowej za pomocą ... lodów;) Lubię czytać Chmielewską, poza "Lesiem", szczególnie "Wszystko czerwone", "Romans wszechczasów" i kilka innych:)

3. "Epidemia zamkniętych serc" Macieja Przepiery- świetna opowieść z jednej strony o mężczyźnie, który na początku stwierdza, że stracił wszystko, bo stracił pracę, samochód i dziewczynę, a mieszkanie mu splądrowali - a później dochodzi do wniosku, że od tego zaczęło się coś wyjątkowego i ważnego...

4. "Smak świeżych malin" Izabeli Sowy- płakałam ze śmiechu, a w ogóle postać babci-wróżącej z kart, miłośniczki wszelakich świętych a zarazem właścicieli niebywale zagraconego mieszkania, po prostu pokochałam:)))

5. "Cień wiatru"- baaaaardzo mi się ta książka podobała:)

6. "Kalendarz i klepsydra" Tadeusza Konwickiego- ach ten dowcip, cięty język, anegdoty o bliższych i dalszych znajomych, humorystycznie opisana postać m.in. Stanisława Dygata, poza tym nieoceniony kot Iwan, zwany pieszczotliwie Wanią, praktycznie członek rodziny Konwickich.

Jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy- napiszę :)

Wstaje nowy dzień,
I właśnie o to chodzi,
O to chodzi, wiem."

wtorek, 5 lip 2011, 21:45
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona