Zobacz tematy bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Teraz jest czwartek, 5 gru 2019, 21:37

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Niskie poczucie własnej wartości - jak z tym walczyć? 
Autor Wiadomość

Post Niskie poczucie własnej wartości - jak z tym walczyć?
Witam Wszystkich:)
chciałabym napisać o moim problemie i tym jak z nim walczę.
Mam niskie poczucie wartości, brak mi pewności siebie. Zaczęło się od braku uczuć od matki co mnie nauczyło że nic mi się nie należy i nie mam prawa niczego wymagać od ludzi. Do tego doszedł strach przed ojcem z twardymi zasadami który wprowdził dużo lęku.
Potem pojawił się chłopak który nie musiał się nachodzić żeby mnie zdobywać bo to w zasadzie ja zabiegałam o niego. Tak bardzo potrzebowałam uczuć, ciepła..
Jesteśmy razem ponad 10 lat i nie dostałam od niego nigdy komplementu, nie przytula mnie, nie czuję się kochana, atrakcyjna i ważna..
Teraz wiem że dlatego mam problem z niekontrolowanym objadaniem..
Chcę walczyć o siebie, wierzyć w siebie i znać swoją wartość. Chcę czuć się kochana..
Zaczęłam pracować z Andrzejem, poleciła mi go Luminese, wykonuję zadania, czytam książki..
Jak można to przyspieszyć?
Długo rozmawiałam ze swoim facetem o tym że mi tego brakuje, on też nie dostał ciepła od rodziców, nie umie dawać..
Ściskam Wszystkich
Fredzinka

środa, 6 sty 2010, 21:44
Post Re: Niskie poczucie własnej wartości - jak z tym walczyć?
nie ma jednej recepty dla wszystkich, ponieważ kazdy czegoś innego potrzebuje, aby nie mieć niskiego poczucia wartości. Pracujesz z Andrzejem, więc już wiesz, co chcesz, aby dobrze się ze sobą czuć. Wykonuj zadania, czytaj książki... Buddyjscy mistrzowie rozbudzali świadomość w swoich uczniach, walac ich kijem po głowie, więc uważaj - o co prosisz:) :sciana:

środa, 6 sty 2010, 23:14

fredzinka napisał(a):
Chcę walczyć o siebie, wierzyć w siebie i znać swoją wartość. Chcę czuć się kochana..
Zaczęłam pracować z Andrzejem, poleciła mi go Luminese, wykonuję zadania, czytam książki..
Jak można to przyspieszyć?
Długo rozmawiałam ze swoim facetem o tym że mi tego brakuje, on też nie dostał ciepła od rodziców, nie umie dawać..
Fredzinka

Jesteś na dobrej drodze. Skoro rozmawiacie ze sobą, macie szansę na powodzenie. Nie musicie powielać schematu rodziców. Pośpiech nie zawsze jest wskazany. Cieszyć można się także drogą dochodzenia do zmiany. :good:

czwartek, 7 sty 2010, 08:21
:) dziękuję, nie jest łatwo, ale powolutku idziemy do przodu, po wczorajszej kłótni dziś rano zostałam przytulona! więc jakieś postępy są.
Chciałabym go zabrać na szkolenie do Andrzeja o związkach, ale on nie chce, chyba sie boi..
ściskam Was fredzinka

czwartek, 7 sty 2010, 09:05

Cytuj:
"GośćChciałabym go zabrać na szkolenie do Andrzeja o związkach, ale on nie chce, chyba sie boi..
ściskam Was fredzinka

Andrzej nie gryzie ludzi. Sprawdzone na własnej skórze.

niedziela, 14 lut 2010, 00:30

vikinger napisał(a):
[Andrzej nie gryzie ludzi. Sprawdzone na własnej skórze.

To może wali pałką po głowie? :P
Chyba każda terapia jest trudna, gdy nie do końca chce się rezygnować ze starych nawyków myślowych.

niedziela, 14 lut 2010, 10:07

Andrzej owszem, nieraz wali jak obuchem po głowie, ale swoimi życiowymi i jakże trafnymi i poglądami. Nieraz naprawdę zwala z nóg. Polecam!!

poniedziałek, 15 lut 2010, 01:14

Witam Frendzinkę i innych forumowiczów

Jak tam Twoja terpia? Wiem że post zostawiłaś na początku roku, ale...
Czytałam Twoją historię i wierz lub nie, ale mamy ze sobą wiele wspólnego. U mnie w domu był ojciec alkoholik z osobowością tyrana i matka współuzależniona, której wydawało się że jest w centrum kierowania wszechświatem, wszystko za wszystkich robiła i liczyła na to że ludzie wokół będą z tego szczęśliwi i będą jej za to wdzięczni. Nawet chciała ojca wyleczyć z alkoholizmu (za niego) co jak się domyślasz pogłębiło jej wieczne frustracje, narzekania, pretensje do całego świata. Jak coś szło nie po jej myśli to nie patrzyła czy ma na to wpływ tylko sprawy zawsze starała się rozwiązywać krzykiem, histerią i płaczem. Dlaczego o tym piszę? Żeby pokazać że w takim domu również nie mogłam mieć dobrej bazy aby w przyszłości mieć wysokie poczucie własnej wartości. Moja mama nie przekazała mi niczego dobrego jeśli chodzi o związki, pokazała mi za to że kobieta powinna kochać męża nawet jak on ją bije, jak przepija pieniądze i jak nie jest z nim szczęśliwa. Skutkowało to tym, że niejako przejmując jej sposób myślenia często to ja zabiegałam o facetów (którzy jak się domyślasz nie zawsze byli warci moich starań), a nie odwrotnie, co oczywiście zawsze obracało się przeciwko mnie, bo przecież faceci są zdobywcami i lubią pokonywać góry dla kobiet ale tak jest tylko wtedy gdy kobieta zna swoją wartość. Mi również wbito do głowy że nic mi się nie należy i że nie mam prawa niczego wymagać od innych ludzi ale i od siebie. Nigdy nie miałam wsparcia dla jakichkolwiek przedsięwzięć, czy to studia czy kursy czy wyjazdy gdziekolwiek zawsze matka i ojciec byli przeciwko mnie katując mnie słowami "a po co Ci to" "szkoda czasu" "szkoda pieniędzy", i najgorsze "NIE DASZ RADY". Do dzisiaj to słyszę cokolwiek robię w pracy, w domu, jakby siedzieli mi na ramieniu i szeptała te wstrętne słowa NIE DASZ RADY". Smutne ale taka jest prawda. Tata nie żyje już, a do mamy nadal mam za to żal, ze nie nauczyła mnie tego jak być pełnowartościową kobietą tyko przekazała mi receptę na to jak robić z siebie ofiarę. Przede wszystkim nie nauczyła mnie jak cieszyć się życiem. Że w życiu oprócz złych chwil są również te dobre, chwile szczęścia z których należy czerpać siłę. Jak zachowuję się asertywnie to ona uważa że jestem niemiła czy wręcz agresywna, zawsze oczekiwała i nadal oczekuje ode mnie uległości w kontaktach z innymi ludźmi. Nie zdaje sobie sprawy z tego jaką krzywdę wyrządziła takim zachowaniem - mi i bratu, szczególnie swojej córce-kobiecie.

Żeby nie rozpisywać się za bardzo o tym co było i popatrzeć w przyszłość powiem Ci jakie mogę dac Ci rady z własnego doświadczenia:
- Szukaj wokół siebie ludzi którzy będą dla Ciebie wsparciem i dobrą energią, zerwij całkowicie lub ogranicz kontakty z tymi którzy ciągną Cię do dołu, jeśli czujesz że znajomość z nimi przynosi Ci same straty, emocjonalne czy finansowe
- Bądź szczera i sprawiedliwa wobec siebie. Jeśli coś Ci się uda nie zwalaj na okoliczności losu tylko pochwal się w duchu że to dzięki temu że byłaś silna, odważna, inteligentna i wytrwała to właśnie coś Ci wyszło, udało się :) Kolekcjonuj sukcesy i ciesz się szczęściem, pozwól sobie na radość
- Pamiętaj że nikt nie jest doskonały, każdy robi błędy, błądzi, nikt nie podejmuje tylko słusznych decyzji. Jeśli to uda Ci się pojąć odczujesz mniejszą presję na to abyś zachowywała się tak by ktoś mógł Cię zaakceptować
- Dbaj o siebie. W moim przypadku jest to bardzo ważne, wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny ale i na moje dobre samopoczucie psychiczne . Niektórzy myślą ze wydawanie pieniedzy na kosmetyki czy ciuchy to pieniądze w błoto. Ja tak nie uważam. To inwestycja w siebie. Muszę się dobrze czuć we własnej skórze jako kobieta, muszę dobrze wyglądać i pachnieć jako kobieta. To mi dodaje pewności siebie więc dlaczego mam tego nie robić
-Bądź szczera i w każdej sytuacji bądź sobą. Nie udawaj nikogo kim nie jesteś ze strachu przed brakiem akceptacji. W ten sposób budujesz prawdziwą (i silną) siebie.
- Podejmuj działania które zwiększą Twoją pewność siebie jako kobiety - zapisz się a kurs tańca, albo jakikolwiek kurs, zrób to sama dla siebie. Podskocz do góry jak uda Ci się go ukończyć. Podejmij jakiekolwiek wyzwanie, nawet najmniejsze i dopisz do listy swoich sukcesów.
- Dbaj o dobry nastrój i walkę ze stresem, nie ma nic gorszego niż wiecznie nafochowana, zezłoszczona i sfrustrowana kobieta, szczególnie dla mężczyzny
- ucz się asertywności i zasad poprawnej komunikacji. Mów "nie" kiedy naprawdę tak czujesz i myślisz, daj sobie prawo do zmiany zdania, bądź stanowcza kiedy naprawdę chcesz taką być i olej fakt że nie wszystkich tym zadowolisz. Im więcej takich sytuacji i takich reakcji tym wzrośnie Twoja pewność siebie

Co do terapii. Nie wiem na jakim etapie teraz jesteś, ale dobrze że pracujesz z Andrzejem. To nieprzewidywalny człowiek i jego metody są bardzo skuteczne, ponieważ dużo wie o ludziach, szczególnie o ich słabościach. Nie przyśpieszaj niczego, wszystko rób we własnym tempie, tak jak czujesz. Na zmianę czegoś co trwało ileś tam lat nie wystarczy chwila.

Ściskam Cię ciepło i życzę powodzenia na całej linii :*

środa, 17 lis 2010, 21:37

Fascynuje mnie ile razy można podejmować ten sam temat w różnych wydaniach i zawsze znajdzie się coś nowego.

Pasjonuje mnie stwierdzenie - bądź sobą.
Czyli że udaję

A stwierdzenie "niskie poczucie wartości" zakłada "nie ufam sobie"

a ja sądzę - do tej w lustrze - jestem twoim największym przyjacielem
będę Cie ochraniać i dbać
Gdziekolwiek będziesz
Z kimkolwiek będziesz
Smutna czy radosna

Na jakim etapie życia będziesz - masz takie prawo by być
I jakiekolwiek są twoje plany i marzenia - będę Cie w tym wspierać
Bo jesteś moją największą miłością
A miłość daje wolność

Poczucie wartości musi być tak duże jak cel.
Albo większe
Musi być jak korek od szampana - kiedy się potrząśnie butelką - ma z hukiem i błyskawicznie wyskakiwać w górę - zostawić dziurę w suficie
albo jak styropian wciskany siłą w głęboką wodę
- nie dać się
Może być jak duża, kolorowa kula z helem przepięknie unosząca się w powietrzu - daleko widoczna

Pachnieć jak kwiaty na łące
mieć smak gorącej, gorzkiej czekolady
słodko-kwaśny smak wspomnienia pierwszej miłości

Tak ja widzę poczucie wartości Sylwestro
Pozdrowionka :D

środa, 17 lis 2010, 22:49

Maggie, to co napisałaś przypomniało mi sytaucję kiedy się przełamałam i zaczęłam pewne czynności robić sama (kiedy wcześniej nie było o tym mowy). Kiedyś nie poszłabym sama do kina, do teatru czy muzeum, nie zapisałabym się sama na jakiś kurs. Dzisiaj akceptuję siebie i swoje towarzystwo na tyle żeby pójść sama i czuć się z tym dobrze. Myślę sobie "idę do kina z osobą która jest wspaniałym człowiekiem - czyli sama ze sobą". Akceptacja siebie to źródło do pewności siebie poznanie swojej własnej wartości :)

środa, 17 lis 2010, 23:24
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona